Learning Reflection

Viikko 1

Perehdytys osastolla

Ymmärtää uuden osaston toimintatavat

Saada oma potilas

Antaa raportti omasta potilaasta lääkärille

Lääkkeiden käsittely ja iv pistos ohjaavan sairaanhoitajan valvonnassa

Mitä tehty:

Ohjaava sairaanhoitajani ja minä olemme työskennelleet erilaisten potilaiden kanssa. Oman potilaan kanssa työskentely on antanut minulle lisää vastuuta ja mahdollisuuksia kommunikoida potilaan kanssa sekä tehdä yhteistyötä lääkärin kanssa raportin aikaan.

Tunne/olo:

Minulla on ollut itsevarmempi olo tulla takaisin osastolle ja käyttää suomen kieltä potilaiden sekä henkilökunnan kanssa. Ohjaava sairaanhoitaja on auttanut minua löytämään oikean työskentelytahdin ja näyttänyt kuinka asioita hoidetaan.

Arviointi:

Ohjaava sairaanhoitaja on sanonut harjoittelun sujuvan hyvin ja taitojen paranevan ajan kuluessa.

Toimintasuunnitelma:

Ottaa lisää vastuuta

IV kanylointi

Katetrointi

Viikko 2

  • Katetrointi
  • Yhteistyö proviisorien kanssa
  • Verinäytteiden otto
  • Antaa raportti omasta potilaasta lääkärille

Mitä tehty:

Oman potilaan kanssa työskentely on antanut minulle enemmän vastuuta ja mahdollisuuksia kommunikoida potilaan kanssa, ymmärtää hänen lääkitystään ja ymmärtää syöpäpotilaan tunteita. Olen voinut tehdä katetroinnin, ottaa verinäytteet ja tehdä yhteistyötä lääkärin kanssa raporttihetkellä ja esittää kysymyksiä.

Tunne/olo:

Minulla on ollut itsevarmempi olo tulla takaisin osastolle ja käyttää suomen kieltä potilaiden sekä henkilökunnan kanssa. Ohjaava sairaanhoitaja on auttanut minua löytämään oikean työskentelytahdin ja näyttänyt kuinka asioita hoidetaan.

Arviointi:

Ohjaaja sairaanhoitaja on sanonut, että koulutus sujuu hyvin ja taidot paranevat ajan myötä ja rohkaisee minua suomen kielen käyttöön

Toimintasuunnitelma:

Ota enemmän vastuuta

IV-kanylointi

lääkkeiden jakaminen

Viikko 4

IV- Kanylointi

lääkkeiden jakaminen

katetrointi

Lannerangan puhkaisu

Mitä tehty:

Oman potilaan kanssa työskentely on antanut minulle enemmän vastuuta ja mahdollisuuksia kommunikoida potilaan kanssa, ymmärtää hänen lääkitystään ja ymmärtää syöpäpotilaan tunteita. Olen voinut tehdä katetroinnin, ottaa verinäytteet ja tehdä yhteistyötä lääkärin kanssa raporttihetkellä ja esittää kysymyksiä. Pystyin selittämään potilaalleni lääkkeen käytön ja tarkoituksen sekä ymmärtämään ja rauhoittamaan mahdolliset epäilykset ohjaajani avulla.

Tunne/olo:

Olen voinut osallistua erilaisiin toimenpiteisiin osastolla ja myös avustaa niissä. Olen myös saanut ohjausta hoitajaltani suorittaakseni IV-kanyylin asettamisen.

Arviointi:

Ohjaaja sairaanhoitaja on sanonut, että koulutus sujuu hyvin ja taidot paranevat ajan myötä ja rohkaisee minua suomen kielen käyttöön

Toimintasuunnitelma:

Ota enemmän vastuuta

One Comment

  1. Hei,
    harjoittelu on nyt päättynyt. Hyvin jaksoit opiskella. Oppimista on todella paljon, kun on valmistumassa sairaanhoitajaksi!

    Lääkehoidosta olet kiinnostunut ja ymmärrät sen tärkeyden. Siinä pitää olla aina huolellinen sekä suun kautta annettavien lääkkeiden että parenteraalisesti annettavien lääkkeiden kanssa. Tunnistat jo aika paljon tablettilääkkeitä ja tiedät niiden käyttötarkoituksen. Hoitajan pitää aina tunnistaa ne lääkkeet, jotka antaa potilaalle.

    Aseptiikka on tärkeää lääkehoidossakin. Osaat työskennellä aseptisesti. Muista kuitenkin jatkossa aina tarkkailla omaa toimintaasi, että aseptiikka pysyy aina hyvänä. Esimerkiksi suojahanskojen käytössä voi tulla aseptinen virhe, jos ei ajattele, mitä on tekemässä.

    Lääkehoidon ohjaus on myös tärkeää. Tätäkin harjoittelit suomen kielellä. Pisteet sinulle siitä!

    Potilaan hoitaminen on hyvin monipuolinen kokonaisuus erilaisia asioita. Omien potilaiden kohdalla harjoittelit kokonaishoitoa. Pitää huolehtia potilaan ravitsemuksesta, liikkumisesta, päivittäistoiminnoista, erittämisestä, oireiden hoitamisesta, vitaalielintoiminnoista jne. Tämä ei ole kovin helppoa alussa kenellekään. Harjoittele tätä lisää seuraavissa harjoitteluissa ja sitten, kun olet valmistunut.

    Kohtasit potilaat ystävällisesti kielimuurista huolimatta. Sait potilailta positiivista palautetta.

    Suoriuduit harjoittelusta olosuhteisiin nähden hyvin. Paljon toki jää vielä opittavaa. Niin se on kaikilla tuossa vaiheessa.

    Sinnikkäästi jaksoit kuunnella suomen kieltä ja harjoitella sen puhumista. Siitä ansaitset kiitokset! Toivottavasti pystyt jatkossakin syventämään kielitaitoasi. Hyvä kielitaito on edellytys vuodeosastolla työskentelyssä. Olet ilmeisesti kiinnostunut onkologiasta. Voisitko kuitenkin harkita, että työskentelisit valmistumisen jälkeen aluksi vaikka leikkaussalissa? Siellä voisi olla vähän helpompaa harjoitella kieltä ja työtehtävät vähän yksinkertaisemmat.

    Toivotan Sinulle oikein hyvää jatkoa! Oli mukavaa olla ohjaajasi.

    Terveisin Päivi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *