Kevätlukukausi käyntiin.

Kevätlukukausi käynnistyi tammikuun puolen välin jälkeen kahden päivän intensiivipäivillä, jotka vallitsevan koronatilanteen takia pidettiin zoomilla. Tälle keväälle en ole hakenut hyväksilukuja tai opintojen opinnollistamisia vaan opiskelen kaikki kurssit kurssiohjelman mukaisesti. Olen tällä hetkellä lomautettuna, joten aikaa opiskelulle on enemmän kuin viime syksynä aloittaessani.

Paljon on kursseja, joissa tarvitaan luovuutta, ideointia ja opiskeltava teoria kulkee siinä taustalla muun muassa Asiakaslähtöinen ruokatuote -kurssille suunnitellaan kolmepäiväinen teemakokonaisuus reseptiikkoineen ja ympäristöineen ja Markkinoinnin perusteissa tarkastellaan ja analysoidaan valitun yrityksen markkinointikeinoja. Tällaiset luovempaa ajattelua vaativat kurssit sopivatkin mulle erittäin hyvin ja olen jo aika pitkällä useimmissa tehtävissä, koska ne ovat mielenkiintoisia tehdä!

Kaksi kurssia on tänä keväänä sellaisia, joiden kanssa tulen todennäköisesti painimaan aika paljon: ruotsi ja Lähtölaskenta kannattavaa liiketoimintaan. Ruotsi ei ole minulle asenneongelma vaan erittäin mielelläni sitä osaisin ja käyttäisin, mutta olen käytönpuutteen takia unohtanut kaikki sanat ja rakenteet. Puhun omassa päässäni järkeviä lauseita ja kykenen pitkäänkin keskusteluun (itseni kanssa) mutta kun suu täytyy aukaista niin ainoa ruotsinkielinen lause, mikä tulee mieleen on ”Jag har ont i magen”. Lähtölaskenta kannattavaan liiketoimintaan pyörittelee rahaliikennettä yrityksen ympärillä ja siinä sivutaan myös yrityksen perustamista, joten tätä kokonaisuutta olenkin eniten odottanut ja yrityksen rahaliikenteen ymmärtäminen olikin yksi syy, miksi hain opiskelemaan restonomiksi. Olenkin yllättänyt itseni käyttämästä exceliä hymyssäsuin, mitä en olisi ikunakuuna päivänä uskonut!

Näillä ajatuksilla, vai sanoisinko, näillä eväillä kohti kevättä!

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *