Savoy hotellista kertova sarja
Viikonloppuna selailin tapoihini kuulumattomasti televisio- kananvia ja AVA- kanavalla sattui näkymään Savoy hotellista kertova ohjelma. Viihteellinen dokumenttisarja kertoo Savoy:n arjesta sen vieraiden ja henkilökunnan näkökulmista. Ohjelmapalvelu Mtv3 Katsomo kuvailee sarjan ensimmäistä jaksoa ajalta, jolloin korona-pandemia on juuri hellittänyt ja asiakasvirrat on saatava elvytettyä kilpailutilanteen ollessa korkealla (The Savoy: kurkistus huippuhotelliin 2020).
Mielenkiintoni heräsi saman tien, onhan Savoy varmasti ainakin alalla oleville tuttu brändi. Tämäntyyppiset ohjelmat tarjoavat tilaisuuden nähdä hitusen sitä suurta työmäärää mikä tapahtuu kulisseissa, jotta asiakkaalle saadaan ainutkertainen elämys. On mielenkiintoista nähdä miten se ajatus, mikä mielletään asiakaspalveluun kuuluvaksi, eroaa suomalaisesta tavasta ja omasta näkemyksestäni. Olen tehnyt asiakaspalvelutyötä tällä hetkellä noin vajaa viisi vuotta yhtäjaksoisesti, ensin ravintoloissa ja sen jälkeen päivittäistavarakaupan alalla ja jo näiden maailmojen välillä on äärettömän suuria eroja. Lisäksi oma näkemykseni roolistani asiakaspalvelijana on toki murroksessa jatkuvasti ja hotellimaailma on mielikuvissani vastuissaan ja vapaudessaan omassa luokassaan.
Ohjelma on viihteellinen dokumenttisarja, jossa vierailee useita julkisuudesta tunnettuja henkilöitä tuoden ohjelmalle katsojia, joita ei välttämättä kiinnosta ne henkilöstöpalaverit tai pienet päivittäiset onnistumiset, joita ehkä itse havainnoi ja peilaa omiin kokemuksiin. Asiakaspalvelun maailma, ainakin minun kohdallani, on sisältänyt kaiken kuviteltavissa olevan ja paljon kaikkea mitä ei olisi osannut odottaa. Viimeisin palaveri esimieheni kanssa nykyisessä työssäni sisälsi kysymyksen työni parhaimmista ja pahimmista kokemuksista. Vastasin molempiin asiakaspalvelun, sillä ne ihanat kohtaamiset ja onnistumiset tapahtuvat asiakkaiden kanssa, sekä ne kamalat, vaikeat tilanteet ja keskustelut ovat myös aina tapahtuneet asiakkaiden kanssa. Olen ollut työelämässäni onnekkaassa asemassa sillä esimieheni ovat aina luottaneet minuun ja kannustaneet puskemaan läpi vaikeista tilanteista ja auttaneet minua oppimaan johdonmukaisesti virheistäni ja onnistumisistani.
Hotellimaailma on minulle vielä vieras ja jopa hieman maaginen paikka, johon haluan pureutua kunnolla opinnoissani. Kuopiossa on monia mielenkiintoisia kohteita, toki ei Savoyhin verrattavia, mutta asiakaspalvelun ydinajatus on sama paikasta riippumatta. Se, mihin asti on oltava valmis menemään asiakaspalvelun puitteissa, eroaa paikka- ja maakohtaisesti radikaalisti, sen opin The Savoy- dokumentista. Haluaisin kyllä elämäni aikana kokea sen aivan absoluuttisen huipun ja nähdä, osaanko asennoitua täysin siihen rooliin, jota sen tason ammattilaisuus vaatii.