Viikko 1 (Vk14).
Ensimmäisen viikon tavoitteisiin kuuluivat, yksikön käytänteisiin perehtyminen sekä työvuorojen suunnitteleminen.
Ehdin olemaan perehdytyspäivän sekä yhden aamuvuoron harjoittelussa ennenkuin sairastuin ja olin loppuviikon poissa. Pääsin kuitenkin hyvin ensimmäisinä päivinä vauhtiin ja pääsin laittamaan kanyyleita sekä toteuttamaan iv antibioottien laittamista. Viikko 2 tavoitteiisin kuului tarkempi perehtyminen sairaanhoitajan tehtäviin päivystyksessä, potilasaineistoon perehtyminen sekä rutiinin saaminen työntekemiseen.
Viikko 2 (Vk 15).
Viikon tavoitteina oli tarkempi perehtyminen sairaanhoitajan tehtäviin päivystyksessä, potilasaineistoon perehtyminen sekä rutiinin saaminen työntekemiseen.
Pääsin hyvin kiinni työntekoon ja otin muutaman potilaan itselleni per vuoro, ohjaajan kanssa yhteistyössä hoidettiin potilaita ja tein itsenäisesti ne hoitotyön toteutukset jotka olivat ennestään tuttuja, mutta pyysin apua asioissa jotka eivät olleet niin tuttuja tai en ollut aiemmin tehnyt. Perehdyin myös tarkemmin, mitä kaikkea tulee tehdä, kun potilas tulee päivystykseen. Olen saanut jo hieman rutiinia tuohon, mutta mitä useammin tekee sitä paremmaksi siinä tulee. Vielä on hieman opettelmista siinä, että osaa tehdä järjestelmällisesti potilaan vitaalien mittaamisen sekä sisäänkirjauksen.
Harjoittelussa olen päässyt tekemän paljon erilaisia toimenpiteitä, kuten kanyloiminen, verikokeiden ottaminen, katetroiminen sekä lääkkeiden antaminen iv:sti sekä i.m. Haasteellisena olen kokenut verikokeiden ottamisen sekä kanyloimisen ja olen kysynyt siihen ohjaajilta apua. Harjoittelun aikana olen onnistunut muutamaan otteeseen onnistuneesti kanyloimaan, mutta muutamalla kerralla ei se ole onnistunut. Toivon jatkossakin, että pääsen runsaasti kanyloimaan sekä ottamaan verikokeita, jotta saan siihen hyvän otteen ja kokemusta jatkoa ajatellen.
Olen todella paljon nauttinut harjoittelusta ja oma kokemukseni harjoittelupaikasta on se, että siellä työskentelemiseen vaaditaan paljon tietoa, koska potilasaineisto on laaja eikä kukaan potilas oireile samalla tavalla. Viikko 3 tavoitteina on saada itsenäistyttyä työssä sekä opetella mitä erilaisia tutkimuksia erilaisista potilaista tulee tilata, kun potilas tulee päivystykseen. Myös kirjaamiseen tarkennusta sekä laajutta.
Viikko 3 (Vk16)
Viikko meni hyvin, työvuorot painoittuivat yövuoroihin ja pääsin näkemään mitä päivystyksessä tapahtuu yöaikaan. Tavoitteena tälle viikolle oli saada omatoimista työotetta tekemiseen sekä se mitä erilaisia tutkimuksia minkäkin ryhmän potilaista otetaan. Otin jokaisessa vuorossa itselleni pari potilasta ja hoidin heitä omatoimisesti oman vuoroni ajan. Mielestäni tämä toimi hyvin ja ongelmien ilmennessä kysyin apua omalta ohjaajaltani. Kokemukseni potilaiden omatoimisesta hoidosta oli hyvä ja mielestäni se vahvisti omia vahvuuksia toimia jatkossa potilaiden kanssa omatoimisesti. Pääsin myös tilaamaan omista potilaistani labrakokeita ja se selkeytti kuvaa siitä, mitä erilaisia tutkimuksia eri alojen potilaista tulee ottaa. Tässä on kuitenkin vielä paljon opittavaa, mutta uskon harjoittelun edetessä tämän selkeytyvän.
Viikko 4 (Vk17) (Väliarvio)
Viikko 5 (Vk18)
Viikko sujunut hyvissä merkeissä. Väliarvioissa puhetta oli, että syventyisin loppuharjoittelun aikana neurologisiin potilaisiin sekä olisin mukana potilaan hoitotyössä kokonaisuutena vielä enemmän, jotta potilaan hoitopolku ja tutkimukset selkytyisivät. Myös puhetta oli verikokeiden sekä kanyloinnin vahvistamisesta. Neurologisia tutkimuksia olen vähän päässyt tekemään ja seuraamaan, potilaita ei ole ollut tälläviikolla, jotka olisivat vaatineet laajaa neurologista tutkimusta.
Verikokeita ja kanyloimisen suhteen olen päässyt toteuttamaan niitä mielestäni runsaasti. Haasteellisen kanyloimisesta tekee potilaan kuivuminen / heikosti näkyvät verisuonet. Kuitenkin onnistumisprosentti ollut hyvä kanyloinnissa ja verikokeiden ottamisessa. Mitä enemmän pääsee vahvistamaan kädentaitoja sitä paremmaksi siinä tulee. Aion loppujaksolla perehtyä vielä tarkemmin verikokeiden ottamiseen, esim. siihen mikä tutkimus otetaan mihinkin putkiloon. Seuraavalla viikolla alkaa moduuli ja tuohon tavoitteeksi otan työtehtävien priorisoinnin sekä tarkemmin potilaiden tutkiminen.
Viikko 6 (Vk19) (Moduuli)
Viikko mennyt hyvissä merkeissä, maanantain moduulin aloitus oli mukava, mutta kokemuksena suhteellisen haastava. Oman potilaan kokonaishoidon opettelussa meni alkuvuoro ja loppuvuorossa homma alkoi luistaa paremmin. Työryhmän kanssa ryhmätyö alkoi sujua hyvin päivän edetessä.
Moduulissa olen päässyt paljon tekemään ja näkemään potilaan koko hoitopolun ajan. Kokemuksen ja oppimisen kannalta moduuli on hyvä, koska joudun tekemään päätöksiä potilaan hoidosta ja priorisaatiosta. Labroja ja erilaisia kokeita en ole aiemmissa harjoitteluissani pääsyt hirveämmin tekemään ja nyt olen päässyt ottamaan paljon, kun olen potilaan hoidosta vastuussa. Opin paremmin tekemällä ja näkemällä joten toistojen kautta eri kokeiden ottaminen on alkanut sujumaan ja koeputkien väritkin mieleen muistumaan.
Viikko 7 (Vk20) (Moduuli)
Vastaa